A Nyergesújfalu Önkéntes Tűzoltó Egyesületről
A falut pusztító nagy tűzvészek hatására 1885. május 25-én 69 fővel megalakult Nyerges-Újfalu tűzoltó egylete.
Róluk csak egy megsárgult fénykép maradt fenn.
1896-ban a millenniumi ünnepség keretében felszentelték az önkéntes tűzoltó egylet zászlaját.
Az idők folyamán sajnos csak a zászlószalag maradt fenn.
A tüzet kézzel hajtott fecskendőkkel, az 1904-ben beszerzett kocsifecskendővel, csáklyákkal és vizes vödrökkel oltották.
A Nyergesújfalui Tűzoltó Egylet tagjait egyenruhával is ellátták. Sötétkék zubbony sötétszürke nadrág, keskeny sötétszürke zsinórral, megfelelő rangjelzéssel.
A község lakossága hálája jeléül 1925. március 15-én tűzoltó-emlékművet avatott a 40 éves fennállás jubileuma alkalmából.
Az emlékmű a II. világháború után sokáig a temető árkában kallódott. A restaurálás után, a megalakulás 100. évfordulójára 1985-ben, a Kossuth Lajos utcai kis téren ünnepélyes keretek között került újra felállításra.
A nyergesi tűzoltóknak híres fúvószenekaruk is volt. Számos rendezvényen léptek fel. 1928. augusztus 18-án, Esztergomban kép is készült, amelyen József főherceg éppen elvonul a nyergesi tűzoltózenekar előtt.
1960-ban ünnepelte a Nyergesújfalui Önkéntes Tűzoltó Testület a 75. évfordulóját.
A nagyszabású ünnepségen az ünnepi beszéd elhangzása után felavatták a testület új zászlaját.
A 80-as években, személyi és tárgyi feltételek egyre romlottak, ezért a település és az állami tűzoltóság vezetése az egyesület működésének felfüggesztését kezdeményezte, amely 1986-ban befejezte működését.
A Magyar Viscosagyár megalakulását követően 1949-ben állami, hivatásos tűzoltó őrsöt hoztak létre a gyár területén. 1976-tól önálló Tűzoltóparancsnokság lett. A tűzoltóság technikai ellátottságának korszerűsítését követően 1980-ban átadták az új laktanyát.
Hosszú várakozás és előkészítő munkát követően 2017. március 16-án huszonöt fő kezdeményezésével újra megalakult a Nyergesújfalu Önkéntes Tűzoltó Egyesület.
Célul tűztük ki, hogy településünk, valamint szükség esetén tágabb környezetünk tűzvédelmében közreműködők leszünk a hivatásos tűzoltóság feladat ellátásában. Felelevenítjük a rég elfelejtett hagyományokat, részt veszünk a közösség társadalmi és kulturális életében, az ifjúság tudatos felkészítésében az utánpótlás nevelés érdekében, valamint ápoljuk a nemzetközi kapcsolatokat.
Napjainkban a létszám közel ötven főre bővült, amelyből 14 látnak el tűzoltási és mentési tevékenységet. Rendelkezünk a kornak megfelelő felszerelésekkel és eszközökkel.
Őrizzük a tűzoltói elhivatottság szellemiségét: a segíteni akarást, a bátorságot, és a bajtársiasságot, hiszen csak az összefogás, egymás segítése győzheti le a természet elszabadult erőit.
„Istennek dicsősség, egymásnak segítség”