Fokozott tűzveszély időszaka –Mit tegyünk a szabadtéri tüzek megelőzése érdekében?

2025. július 04. 11:17

A tűzgyújtási tilalom továbbra is érvényben van

A tartós csapadékhiány és a kánikula miatt egyre nagyobb a tűzveszély hazánkban. Június 25-e óta az egész ország területén tűzgyújtási tilalom van érvényben, és az elmúlt napokban több alkalommal hosszabbították meg a hőségriasztást is. A rendkívüli szárazság következtében a szabadtéri tüzek kockázata kiemelkedően magas, ezért a katasztrófavédelem fokozott óvatosságra és felelősségteljes magatartásra kér mindenkit.

Vármegyénkben is megszaporodtak az olyan esetek, ahol tűzoltóegységeknek tarlón, lábon álló gabonában, száraz aljnövényzetben vagy avarban keletkezett tüzeket kellett megfékezniük. Június 25-e óta közel 137 hektár terület égett le vármegyénkben, szabadban keletkezett tüzek következtében. Ezek a tüzek nemcsak természeti károkat okoznak, de sok esetben veszélyeztetnek mezőgazdasági gépeket, ingatlanokat, sőt emberéleteket is.

A szabadtéri tüzek többsége emberi gondatlanságra vezethető vissza: felügyelet nélkül hagyott tűz, eldobott cigarettacsikk, vagy éppen engedély nélküli avarégetés is elegendő lehet a baj bekövetkeztéhez.

Mire figyeljünk?

  • Fokozott tűzveszély időszakában (tűzgyújtási tilalom) tilos tüzet gyújtani erdőkben, fásításokban, valamint azok 200 méteres körzetében – akkor is, ha kijelölt tűzrakóhely van ott!
  • Ne dobjunk el égő cigarettát, csikket sehol, különösen nem a természetben! Mozgó járműből kihajított, még parázsló csikktől az út menti száraz növényzet, tarlók vagy akár gabonatáblák könnyen lángra kaphatnak!
  • Ne égessünk háztartási hulladékot, avart vagy kerti nyesedéket – az erre vonatkozó szabályokat az önkormányzatok helyi rendeletei tartalmazzák.
  • Mezőgazdasági munkák során fokozott figyelemmel kell eljárni, különösen a kombájnok, traktorok, bálázók használatakor – egy szikra is elegendő lehet a tűz kialakulásához.
  • Fontos a gépek rendszeres karbantartása és a tűzoltóeszközök rendelkezésre állása is a betakarítási munkák idején.

Mit tehetünk, ha tüzet észlelünk?

  • Ha szabadtéri tüzet látunk, azonnal hívjuk a 112-es segélyhívó számot, és pontosan adjuk meg a helyszínt! Egy gyors bejelentés emberéleteket és értékeket menthet meg.

Fotó: illusztráció (technikai képtár K-E VMKI)

Széchenyi 2020 Kohéziós Alap